AC Groningen in Heiligerlee

Heiligerlee, een plaatsje in Noord Groningen, waar ooit in 1568 na de slag bij Heiligerlee de 80 jarige oorlog begon. Maar deze plaats is ook bekend van de klokkengieterij die in 1795 opgericht werd door de fam van Bergen. En daar wilden de leden van AC Groningen 1 wel meer van weten. Op onze clubbijeenkomst op 9 april kregen wij een rondleiding van een zeer bevlogen gids. Imposant was de gietkuil, waar de mallen van de klokken werden gemaakt en de bronzen klokken onder grote hitte werden gegoten. Gigantisch groot, zwaar en toch met mensen handen gefabriceerd. De klokken werden gestemd voor diverse carillons en ook voorzien van torenuurwerken. In de oorlogen werden veel klokken vernield en dat betekende veel werk voor de gieterij. Een aantal bekende torens zijn voorzien van klokken uit Heiligerlee. Onder andere De Dom in Utrecht, de Martini toren, een kerk in Nantes en de Notre Dame in Parijs. Onze Truus kreeg de kans om een mini klokje van tin te gieten en ontving na afloop een getuigschrift. Daarna staken we de straat over naar een 2e museum waar je meer kon zien over de “Slag”. Natuurlijk werd de middag als vanouds afgesloten met thee/koffie met iets lekkers aan de grote stamtafel. Het was weer een interessante en leerzame middag.